Championship and consolation action at the 10th Annual AAU International Tournament in Orlando, Florida at the Disney Wide World of Sports Complex starts Saturday.
Saturday 9 AM
Championship Bracket
Puerto Rico 4
Ohio Battery/Stockpack 6
WP – McKinney and Flinner
LP – Samalot and Santana
PK Broward 6
Florida Fastpitch 3
WP – Bramwell and Alstat
LP – Hartman and Lammers
Chicago/New York 3
Millwood Logistics 1
WP – Potolicchio and DeGroat
LP – Wagar and Dubois
Niagara Storms Fury 5
Meraloma 12
WP – Bishop and Podmore
LP – Berube and Smith
Consolation Bracket
Brewers de Venezuela 3
Hill United 6
WP – Joseph and John
LP – Mendoza and Avila
DC Arrows 2
Sioux Falls A’s 5
WP – Eberts and Crick
LP – Blanliel and Moore
Saturday 11 AM
Championship Bracket
Virgin Islands 8
Guatemala 6
WP – Algar and Melendea
LP – Sajche and Gutierrez
ADCO 0
Puerto Rico Nat’l Team 13
WP – Roman and Collazo
LP – Pleszewicz and Shiles
CPI/ADS 5
Team Minnesota 6
WP – Gosse in relief of Lang and Boom
LP – Winship in relief of Smith and McCallum
Mac’s C Fastpitch 11
Earl’s Club 10 (9 innings)
WP – Hunhoff, Eithier (6) and Kostel
LP – Johnson and Dreher
Consolation Bracket
Maccabi Red 6
Jamaica 1
WP – Groves and Gluckman
LP- Donaldson and Davis
Big Cove 0
Barranquitas 8
WP – Nauias and Hernandez
LP – Suberbi and Ledford
Saturday 1 PM
Championship Bracket
Maccabi Blue 6
Minnesota Angels 5 (8 innings)
WP – Blackburn and Winters
LP – Dubsky and Aman
Dominicana 0
Sopotocientos 1
WP – Campos and Flores
LP – Rosales and Petric
Venezuela/Miami 3
Los Socios 11
WP – Alvarez and Perez
LP – Blonde and Oropeza
Elmira 0
Midwest Stampede 8
WP – Muizelaar and Rostenhausler
LP – Halstead and Martin
NY Gremlin Knights 5
Cobourg Force 2
WP – Newton and Rozich
LP – Wells and Herold
Bahamas Pirates 8
Combatientes 0 (9 innings)
WP – Scheller, Cleary (6) and Garvey
LP – Valenzuela and Gonzalez
Saturday 3 pm
Championship Bracket
PK Broward 2
Ohio Battery/Stockpack 5
WP – Garrity and Flinner
LP – Iuli and Alstat
Meraloma 1
Chicago/NY 9
WP – Montero and DeGroat
LP – Mayson and Waverick
Manor Dirt Bags 0
Atascados (Tijuana) 8
WP – Valdez and Lopez
LP – Nichols and Rocha
Sebringville 8
Radio 560 3
WP – Ezekiel and Crawford
LP – Villarreal and Navarro
Consolation Bracket
Hill United 8
Sioux Falls A’s 0
WP – Skelton and Bomberry
LP – Eberts and Crick
Barranquitas 13
Maccabi Red 1
WP – Carrasquillo and Hernandez
LP – Putnam and Lambert
Saturday 5 pm
Championship Bracket
Virgin Islands 0
Team Minnesota 3
Walk off 3-run home run in bottom of 8th by Jesse Delorit
WP – Cox and Delorit
LP – Algar and Melendez
Sebringville 1
Atascados 0
WP – Koert, Scott and Crawford
LP – Valdez and Lopez
Midwest Stampede 2
Texaco Pirates 1
WP – Whitten, Muizelaar (5th) and Motroni
LP Schweyer and Garvey
Los Socios 9
Sopotocientos 0
WP – Alvarez and ??????
LP – Cegarra and Flores
Mac’s C Fastpitch 13
Puerto Rico 3
WP – Ethier and O’Brien
LP – Diaz and Martinez
New York Gremlins 11
Maccabi Blue 0
WP – Hillhouse and Rozich
LP – Snow and Winters
7 PM
Consolation Championship
Barranquitas (Puerto Rico) 8
Hill United (Ontario) 4
WP – Navas and Hernandez
LP – Joseph, Addison 6th and Bomberry
Sunday games in the Championship bracket are 10 AM, 12 noon and 2 PM for the AAU Championship.