Canada East ISC & ISC II Qualifier Draws
fastball
fastball at pmihrm.com
Fri Jun 2 13:03:38 EDT 2006
Received: 6/2/06 10:41:32 AM
Subject: Canada East ISC & ISC II Qualifier Draws
--------------------------------------------------------------------------------
Canada East ISC & ISC II Qualifier Draws
Bob McGowan, Canada East ISC Area Commissioner, is pleased to
announce the draws for the ISC & ISC II Qualifiers to be held
in Innerkip & Fitzroy Harbour June 16-18. A record of 35 teams
are competing in this year's qualifiers. The winners of each
tournament will receive a berth in either the ISC World Tournament
or the ISC II Tournament of Champions being held in Kitchener
August 11-19 with additional invite berths to both tournaments
likely to be made available.
All teams are reminded that final rosters are due Wednesday June
14.
ISC Qualifier in Innerkip - All games in Diamond 1
Friday June 16
7:00 pm Game 1 Scarborough Wolverines vs Ohswegen Redmen
8:30 pm Game 2 Jarvis Merchants vs St. Thomas Centennials
10:00 pm Game 3 Orillia Riversharks vs Winner Game 1
Games continue Saturday at Innerkip on Diamond 1 starting at
10:00 am with the championship game scheduled for 8:00 pm. The
"if" game will follow immediately after if necessary..
ISC II Qualifier in Innerkip
Friday June 16
7:00 pm Game 2 Drumbo 1 Kitchener Phoenix Outlaws vs Mitchell
Mets
7:00 pm Game 3 Drumbo 2 Palermo Athletics vs Shakespeare Falcons
7:00 pm Game 6 Innerkip 2 Tavistock Smully's Merchants vs Ingersoll
Crush
8:30 pm Game 1 Drumbo 1 Niagara Snappers vs Monkton Muskrats
8:30 pm Game 5 Drumbo 2 Harriston Mercury's vs Orangeville Resolve
Kings
8:30 pm Game 4 Innerkip 2 Elora Wellington Brewers vs Morpeth
Magic
10:00 pm Game 7 Drumbo 1 Glencoe Astros vs Hickson Reds
10:00 pm Game 8 Innerkip 2 Alvinston Indians vs Wyevale Tribe
Games continue Saturday at 8:00 am in both Innerkip and Drumbo
with the championship game scheduled for Sunday at 1:00 pm. The
"if" game will follow immediately after if necessary.
ISC II Qualifier in Fitzroy Harbour
Friday June 16
7:00 pm Game 2 Fitzroy 2 Stouffville Mennos vs Ottawa Blitz
7:00 pm Game 4 Fitzroy 1 Waterdown Hammer vs Quyon Flyers
7:00 pm Game 5 Stittsville 1 Kingston Cowboys vs Blackburn Bombers
7:00 pm Game 6 Stittsville 2 Enterprise Oasis Pools vs Carp I4C
Victory Consulting
9:00 pm Game 1 Fitzroy 1 Fitzroy Harbour West Carleton Electric
vs Eastmain Fireballs
9:00 pm Game 3 Stittsville 1 Stittsville 56ers vs Ottawa Valley
Raiders
Saturday June 17
10:00 am Game 7 Fitzroy 1 Ottawa Team Easton Thunder vs Winner
Game 1
10:00 am Game 10 Stittsville 2 Micksburg Twins vs Winner Game
6
Loser's bracket games start Saturday at 8:00 am in both Fitzroy
Harbour and Stittsville with the championship game scheduled
for Sunday at 1:00 pm. The "if" game will follow immediately
after if necessary.
For more information, please contact:
Bob McGowan
jbob99(at)allstream.net
519.941.6767 home
905.672.7473 office
or, for info on the Fitzroy Harbour qualifier
Adam Brown
Adam.Brown(at)ottawa.ca or
Fitzroyfastball(at)yahoo.ca
613.623.8867
Als Fastball List
*Email: fastball(at)pmihrm.com
fastball at pmihrm.com
NEWS-1: http://www.AlsFastball.com/
NEWS-2: http://fastpitchwest.com/alsfastball
Visit our New Web Site! http://www.pmihrm.com
VIA http://www.webbox.com
More information about the Alsfastball
mailing list