Mitchell, ON
Only six teams remain out of the 16-clubs which started the day at the South Perth Men’s Fastball League playoff tournament in Mitchell.
Out of the six, one team is a surprise – the 15th seeded Moorefield Dukes – who reeled off three straight wins after an opening narrow 3-2 defeat to the #2 seed St. Marys.
Top-seeded Sebringville Sting, the defending champion, showed no sign of relinquishing their title with three straight big wins – 9-2 over St. Pauls, 3-0 over Elora and 8-0 over Tavistock.
Sebringville will meet Bridgeport Proforma Braves in the undefeated game Sunday at 11 a.m., as Bridgeport is also a perfect 3-0 after a stellar day today – wins over Elmira Jrs 3-1, St. Marys 4-1 and Elmira Cubs 2-0.
Still alive, but with one loss can be eliminated at any time, will see St. Marys take on Tavistock at 9 a.m., with the upstart Dukes of Moorefield against Elmira Cubs, also at 9 a.m.
Rain wiped out the results Friday, with a full slate of games Saturday under near perfect conditions. Scores and details are as follows:
1. Sebringville 9, St. Pauls 2
WP – Stebbings, Don; LP- Raymer, Luke
2. Elora 4, Mitchell 0
WP – Uhrig, Todd; LP – Pauli, Jeff
3. Tavistock 8, Monkton 6
WP – Pinder, Mike; LP – Buchanan, Dean
4. Milverton 10, Harriston 1
WP – Goetz, Nic; LP – Smith, Scott
5. Elmira Cubs 1, Shakespeare Falcons 0 (9-inn)
WP – Halstead, Casey; LP – Follings, Fred
6. Linwood 1, Hickson 0
WP – Simpson, Jamie; LP – deBelleval, Jeremy
7. Bridgeport 3, Elmira Jrs., 1
WP – Schnarr, Jim; LP – Martin, Dan
8. St. Marys 3, Moorefield 2
WP – Brookshaw, Scott; LP – Geehan, Sean
9. Sebringville 3, Elora 0
WP – Scott, Don; LP – Uhrig, Todd
10. Tavistock 1, Milverton 0
WP – Cook, Steve; LP – Goetz, Nic
11. Elmira Cubs 4, Linwood 2
WP – Halstead, Casey; LP – SImpson, Jamie
12. Bridgeport 4, St. Marys 1
WP – Ross, Mel; LP – Brookshaw, Scott
13. Mitchell 7, St. Pauls 0
WP – Kraemer, Garnet; LP – Heyen, Eric
14. Monkton 3, Harriston 1
WP – Erb, Darwin; LP – Vader, Greg
15. Shakespeare Falcons 2, Hickson 1
WP – Harloff, Kyle; LP – deBelleval, Greg
16. Moorefield 8, Elmira Jrs. 6 (8-inn)
WP – Geehan, Sean; LP – Freeman, Tim
17. St. Marys 8, Mitchell 1
WP – Brookshaw, Scott; LP – Kraemer, Garnet
18. Monkton 6, Linwood 5 (8-inn)
WP – Buchanan, Dean; LP – Simpson, Jamie
19. Shakespeare Falcons 7, Milverton 4
WP – Evers, Chris; LP – Goetz, Nic
20. Moorefield 8, Elora 1
WP – Coverdale, Tim; LP – Pomfret, Kevin
21. Sebringville 8, Tavistock 0
WP – Scott, Don; LP – Cook, Steve
22. Bridgeport 2, Elmira Cubs 0
WP – McGarr, Jon; LP – Halstead, Casey
23. St. Marys 6, Monkton 5
WP – Brookshaw, Scott; LP – Erb, Darwin
24. Moorefield 6, Shakespeare Falcons 1
WP – Geehan, Sean; LP – Follings, Fred
Games set for Sunday, Sept. 19
#25 – 9 a.m. – Tavistock vs. St. Marys
#26 – 9 a.m. – Elmira Cubs vs. Moorefield
#27 – 11 a.m. – Sebringville vs. Bridgeport
#28 – 11 a.m. – winner of 25 vs. winner of 26
#29 – 1 p.m. – winner of 28 vs. loser of 27
#30 – 3 p.m. – winner of 27 vs. winner of 29
#31 – 5 p.m. – repeat if necessary